21 cze 2015

JAK POSTARZYĆ DREWNO, CZYLI STARE-NOWE ŻYCIE DREWNIANEJ SKRZYNKI


Stare drewno dobrze wygląda w wielu stylizacjach i lubi towarzystwo zarówno starych mebli jak i zupełnie nowych i oszczędnych w formie. Pewnie dzięki temu własnie święci triumfy ostatnimi czasy. Chciałam dziś pokazać Wam bardzo prosty i tani sposób na uzyskanie efektu starego drewna. 
Za modelkę posłużyła mi typowa drewniana skrzynka, którą nabyłam w pobliskim warzywniaku :)
Aby skrzynka w ekspresowym tempie posunęła się w latach potrzebne nam będą:
- nadmanganian potasu (granulki kupimy w każdej aptece)
- gumowe rękawiczki
- pędzel
- niepotrzebny słoik (ja użyłam szklanki i to był błąd - szkło zabarwiło się roztworem)
- woda
- gazety do zabezpieczenia miejsca pracy.

Nadmanganian potasu rozpuszczamy w wodzie w niepotrzebnym słoiku. Mieszamy zawartość do całkowitego rozpuszczenia się granulek. Następnie przy pomocy pędzla nanosimy roztwór na drewno - podobnie jak bejcę. Najlepiej malować wzdłuż rysunku słojów.  Ilość nadmanganianu potasu zależy od tego jak ciemny odcień drewna chcemy uzyskać. Ja na jedna skrzynkę wykorzystałam jedno opakowanie rozpuszczone w dużej szklance wody.
Im bardziej stężony będzie roztwór tym ciemniejsze stanie się pomalowane nim drewno. Należy także uważać aby nie zachlapać podłogi lub ubrania, bo powstaną plamy niemożliwe do usunięcia.
Kiedy skrzynka zostanie cała pomalowana zostawiamy ja do wyschnięcia. Jeśli uznamy uzyskany odcień za zbyt jasny - nakładamy kolejna warstwę.

(Wybaczcie mi proszę jakość poniższych zdjęć, ale kiedy malowałam skrzynkę nie miałam do dyspozycji aparatu foto)I to tyle - stare z nowego gotowe :)
Skrzynka posłużyła mi jako półka pod stolik Lack - myślę że i skrzynka i stolik zyskały tym połączeniem na urodzie :)